textilní terminologie - zbožíznalství > pleteniny > Použití doplňkových nití

Použití doplňkových nití

Vlastnosti pleteniny se mohou výrazně ovlivňovat nitěmi, které se v průběhu pletení vkládají do vazby základní pleteniny. Vkládané nitě mohou být orientované ve směru řádku nebo ve směru sloupku. Nejvíce používané pleteniny této skupiny jsou plyšová, včesová a výplňková.

Vazba výplňková

Tvořená z nitě základní a nitě výplňkové. Základní pletenina se obvykle plete ve vazbě jednolícní hladké. Používají se i vazby jednolícní chytové a vazby oboulícní. Výplňková nit tvoří chytové a podložené kličky. Chytové kličky zajišťují vázání výplňkové nitě v základní pletenině. Podložené kličky leží volně ve směru řádku. Vlastnosti výplňkové nitě se volí především podle účelu použití pleteniny. Pro zvýšení tažnosti se používají nitě elastické, pro vyplnění pleteniny jsou určeny silnější, málo kroucené příze, z nichž se při úpravě může vyčesáním vytvořit silná izolační vrstva. Výplňková nit umožňuje:

  1. vyplnění pleteniny, zvýšení tloušťky, objemnosti a hřejivosti
  2. snížení tažnosti a zpevnění pleteniny v řádku
  3. zvýšení tažnosti a pružnosti po řádku
  4. vzorování

Tato vazba se používá pro teplé prádlo, sportovní výrobky (tepláky), vrchní ošacení, ale i potahové textilie.

vazba výplňková
výplňková vazba
Vazba výplňková krytá

Je tvořena krytou pleteninou, k níž je přidán výplněk (V) zachycením pouze za platinové obloučky jedné z obou vazných nití. Odstraňuje prosvítání výplňkové nitě na lícní stranu pleteniny.

krytý výplněk
krytý výplněk
nahoru