Základní pojmy
Pletenina je plošná textilie vyrobená provázáním jedné nebo více soustav nití formou oček = pletením. Niťová soustava má rozhodující vliv na strukturu a vlastnosti pleteniny. Podle zpracovávané soustavy nití se pletení rozděluje na zátažné a osnovní.
Pletenina zátažná - je vyrobena z příčné soustavy nití. Nit probíhá pleteninou ve směru řádku, celý řádek pleteniny, popř. celá pletenina, může být vyroben z jedné niti. Zátažné pletení se realizuje buď ručně na jehlicích, nebo strojově na pletařských strojích zátažných.
Pletenina osnovní - je vyrobena z podélné soustavy nití -- "osnovy". Nitě osnovy procházejí pleteninou ve směru sloupků. Každé očko v řádku pleteniny je vytvořeno ze samostatné nitě. Osnovní pletenina se vyrábí na pletařských strojích osnovních.
- Princip pletení
-
Při pletení se rovná nit tvaruje v kličku. Klička je plošně ztvarovaná nit, vytvořená z nitě položené na jehlu. Známe dvojí kladení na jehlu :
- otevřené - kladená nit postupuje k další jehle ve stejném směru, v jakém se kladla na jehlu předcházející. (Při pletení zátažném se dnes uplatňuje téměř výhradně kladení otevřené.)
- uzavřené - kladená nit postupuje k další jehle v opačném směru, v jakém se kladla na jehlu předcházející.
kladení nití na jehluKladení nítí na jehluPletením se vytváří vnitřní struktura = vazba, která zajišťuje provázání nití v pletenině. Základem všech vazebních technik je vazný bod. Při provlékání kličky se na niti vytvoří dvojice stejných vazných bodů. Vzniká vazební prvek očko.
Přehled základních pojmů
Pletenina, Klička, Očko , Sloupek, Řádek, Vazný bod, Vazba, Střída vazby,
nit základní - nit, ze které se tvoří vazba pleteniny
nit doplňková - nit, která se zaplétá do vazby pleteniny za účelem vzorování nebo dosažení určitých vlastností pleteniny
nit krycí - nit, která leží na lícní straně očka krytého
nit krytá - nit, která leží na rubní straně očka krytého
pleteniny
- Materiály pro výrobu pletenin
- Vlastnosti pletenin
- Základní pojmy
- Vazební prvky pleteniny
- Názvy pletenin
- Vazby
- Vazby zátažné hladké
- Princip vzorování při zátažném pletení
- Vyřazení jehel z činnosti
- Přerušení činnosti jehly
- Omezená činnost jehly
- Posun lůžka
- Přemístění oček
- Změna délky nitě v očku
- Záměna nití
- Krytí
- Použití doplňkových nití
- Vazby osnovní
- Názvy vzorů pletenin
- Názvy typů pletenin
- Rozbory pletenin
- Použitá literatura