obchodní dovednosti > obchodní vyjednávání > Ostatní stresové faktory

Ostatní stresové faktory

Atmosféra ve vaší firmě je samozřejmě velmi důležitým faktorem. Pokud to uvnitř neklape, můžete si už samotnou přítomností v takovém prostředí uhnat žaludeční vředy nebo doživotní pobyt na psychiatrické léčebně.

Na místo šéfa menší firmy nastoupil člověk, který byl přesvědčený, že musí vše řídit a rozhodovat osobně. Obchodnímu pracovníkovi organizoval schůzky, zasahoval do jednání se zákazníky, měnil dohodnuté podmínky. Nakonec začal vyžadovat, aby obchodník jen zákazníkům tlumočil jeho požadavky. Obchodní pracovník odešel z firmy po dvou měsících, když už si "pořídil" nepříjemný tik, každodenní bolesti hlavy a ranní nutkání na zvracení. Stal se sice na čas nezaměstnaným, ale zřejmě si zachránil zdraví.

Pokud vás tedy stresují faktory uvnitř firmy, je na zvážení, zda dokážete něco změnit nebo ne. To platí i v případě, kdy jsou na vás kladeny úkoly, které nejste schopni plnit. Máte ještě rezervy nebo jsou tyto úkoly nad vaše síly? Můžete změnit chování svých nadřízených, svých kolegů? Pokud odpovíte "NE", nezbývá než si hledat jiné místo. Pokud můžete změn dosáhnout, postavte si je jako prioritu. I vojáci dobře vědí, že dobré zázemí -- oni říkají týl - je předpokladem úspěchu.

Stresují-li vás neúspěchy v jednání se zákazníkem, pak jste už jistě zaznamenali mnoho rad, jak úspěchu dosáhnout. A ještě více jich čeká v dalším textu.

Stresu se vyhnete, když budete mít situaci pod kontrolou a budete se vůči němu otužovat!
nahoru