základy textilních technologií > technologie tkaní > Ústrojí k napínaní a povolování osnovy

Ústrojí k napínaní a povolování osnovy

Osnova je navinuta na osnovním válu. Osnovní vál je ocelová trubka s okrajovými kotouči, jejichž průměr dosahuje i 1500 mm. Po délce trubky jsou otvory pro uchycení začátku osnovy. Okrajové kotouče mají žebrování se stoupající hustotou směrem k jejich středu. Na popuštění osnovy se používají osnovní brzdy a nebo osnovní regulátory. Pro osnovní brzdy má vál na obou stranách brzdové kotouče. Pro natáčení regulátorem je na válu ozubené kolo.

Osnovní brzdy

jsou povolovací zařízení. Popouští osnovu tehdy, až tah osnovy překoná brzdný moment použité brzdy. S ubývajícím průměrem návinu osnovy se musí brzdný efekt snižovat. Brzdy osnovního válu jsou konstrukčně jednodušší než osnovní regulátory, ale používají se již ojediněle, protože nejsou vhodné pro rychloběžné tkací stroje.

Osnovní regulátory

osnovním válem otáčejí. Rozdělují se na pozitivní a negativní.

Pozitivní osnovní regulátory dodávají stále stejnou délku osnovy. Používají se pouze při výrobě některých speciálních tkanin.

Negativní osnovní regulátory dodávají proměnlivou délku osnovy v závislosti na jejím napětí. Používají se téměř na všech tkacích strojích.

Osnovní regulátory jsou mechanické, hydraulické a nebo v současné době stále častěji používané, elektrické s elektronickou regulací.

nahoru