textilní terminologie - zbožíznalství > kůže a kožešiny > Výroba oděvů z přírodních usní a kožešin

Výroba oděvů z přírodních usní a kožešin

Výroba oděvů z usní a kožešin v porovnání s výrobou konfekčních oděvů z textilií má řadu specifických výrobních postupů. Předně usně a kožešiny jsou přírodní materiály v různých tvarech a velikostech, různých barev, odstínů a kvalit. Základní technologickou operací je šití, pomocnou je lepení.

Oděvy z usní

Na oděvní výrobky se používají především usně z hovězin a vepřovic, v malé míře usně z teletin, konin, kozin, skopovic, usně z divočin a usně z pštrosů. Oděvnické usně se vyznačují především měkkostí, přiměřenou tažností, stálostí úpravy na světle a vůči otěru a rovnoměrným vybarvením v celé ploše.

Z usně se vykrájí nebo vysekají jednotlivé dílce, z nichž se výrobek skládá.Usně mají zpravidla požadovanou tloušťku, takže se nemusí tenčit.

Při zpracování usní na oděvní výrobek se musí brát v úvahu, ze které části usně bude určitý díl oděvního výrobku. Krupon (jádro) každé usně je plnější, jadrnější a také pevnější. Obecně také platí, že usně jsou v příčném směru o něco více pružnější a roztažnější než ve směru podélném (směr od hlavy k ocasu). Všechny oděvní díly by měly být na usni rozmístěny před vlastním oddělováním jedním směrem. Při konfekčním zpracování tenkých, slabých usní, se tyto usně podlepují (zpevňují), dnes převážně různými druhy netkaných textilií. Další specifikum při zpracování usní je v použití šicích jehel, které na rozdíl od klasických mají špičku s řezným hrotem, který při každém vpichu useň rozřízne a protáhne šicí nit. K šití usní se musí používat šicí nitě pevné, ale ne ostré, které by při namáhání výrobku mohly ve švu useň rozříznout.

Příklady oděvních výrobků z usní: plášť, bunda, vesta, čepice, kravata, kalhoty.

nahoru