Podle suroviny

Hovězina je kůže z dospělého tura domácího. Je to nejběžnější a nejdůležitější kůže. Je plná, vlákna jsou hustě propletená, většina plochy je jadrná. Váží cca 15 až 50 kg. Používá se na usně pro všechny obory kožedělné druhovýroby.

Teletina je kůže z mláděte tura domácího živeného mlékem. Je menší a jemnější než hovězina. Používá se především na usně.

Vepřovice je kůže z prasete domácího. Je jako krupon nebo jako celá vepřovice.

Krupon je jadrný, krajiny jsou řídké. Škára nemá retikulární vrstvu (pouze papilární). Typické jsou znatelné 3 otvory po štětinách. Po hovězině je to nejběžnější kůže. Má podobně široké využití jako hověziny. Omezením jsou menší plochy.

Konina je kůže z koně domácího. V dnešní době se vyskytuje poměrně zřídka. Je méně jadrná než hovězina.

Kozina je kůže z kozy domácí. Vlákna jsou poměrně hustě propletena. Váží cca 1kg. Používá se na usně, kůže z mláďat se používá i na kožešiny.

Skopovice je kůže z ovce domácí. Kůže je řídká, tažná, málo pevná. Používá se na usně i kožešiny (cca 10%).

Divočina koželužská je kůže z lovné zvěře pro výrobu usně.

Divočina kožešnická je kůže z lovné zvěře nebo z farmářsky chované zvěře pro výrobu kožešiny.

Divočin je mnoho různých druhů, většinou nazvaných podle zvěře např. jelenice, srnčina, dančina, klokan, krtek, králičina, veverka, bobr, bizam (z ondatry), nutrie, činčila pravá, kočka, liška (více druhů), sobol, hermelín (z hranostaje), mink (z norka amerického), medvěd, lachtan pravý seal, tuleň, kozinka.

Hadí kůže je kůže z nejedovatých i jedovatých hadů volně žijících nebo chovaných na hadích farmách. Typické jsou pro ni zrohovatělé štítky a vzorová kresba, která stejně jako délka šířka kůže závisí na druhu hada. Kůže po stranách (z břicha) je méně kvalitní a bez kresby.

Ještěrčí kůže je kůže z různých druhů ještěrů. Vyznačuje se zrohovatělými šupinami a štítky.

Krokodýlí kůže je kůže z krokodýlů většinou chovaných na farmách. Má zrohovatělé štítky a destičky, pod nimiž jsou kostní desky.

Rybí kůže je kůže z ryb převážně průmyslově zpracovávaných s drobnými šupinami. Typický je pro ni tvar a postranní čára. Pokožka je vícevrstvá, pokrytá slizovitými buňkami.

Pštrosí kůže je kůže z pštrosa dvouprstého většinou chovaného na farmách. Patří mezi nejdražší kůže. Používá se na luxusní usně. Typická je pro ní lícová (ptačí) kresba. Má velmi malou plošnou využitelnost.

nahoru