Rukáv
válcovitá součást oděvu určená na odívání horní končetiny těla. Rozeznává se pravý a levý rukáv a na podšitých oděvech i povrchový a podšívkový. Rukáv se často skládá ze dvou nebo tří částí, které se nazývají díly rukávu. Z konstrukčního a technologického hlediska se rukávy dělí:
Podle počtu dílů:
- Jednodílný rukáv - střihově vytvořen z jednoho kusu jako rukáv s předním, podpažním nebo loketním švem,případně je jen v podpažní části nastaven nástavkem.
- Dvojdílný rukáv - střihově složen ze dvou dílů a může být jako: předněšvový , skládá se ze vrchního a spodního dílu rukávu a bočněšvový, skládá se z předního a ze zadního dílu rukávu.
- Třídílný rukáv - skládá se z předního a zadního vrchního dílu rukávu a ze spodního dílu rukávu.
Podle tvaru horního kraje:
- Hlavicový rukáv, - jeho horní kraj je spojen s trupem oděvu průramkovým švem, přičemž podle výšky oblouku se může dál dělit na vysokohlavicový všitý rukáv do průramku, jehož konstrukční výška vrcholu hlavice se přibližuje velké ose průramkové elipsy; je jednodílný nebo dvojdílný a nízkohlavicový uplatňuje se hlavně u košilových typů oděvů. Části hlavicového rukávu - hlavice je část rukávu všitá do průramku a průramek je otvor pro paži umístěný v horní části trupového oděvu.
- Šunkový rukáv - v horní části je volný, značně se zužuje k dolnímu kraji.
- Křidélkový rukáv je hlavicový rukáv všitý do průramku s naznačenou malou stříškovitou součástkou všitou v horní části průramku.
- Balónkový rukáv - je střihově rozšířený natolik, aby se dal hodně zřasit v dolním kraji a v horní části rukávu. Používá se u letních halenek a šatů.
- Klínový rukáv - má na horním konci klínový výběžek, který nahrazuje část náramenice až do průkrčníkového kraje. Jednoklínový rukáv, má jeden klínový výběžek, který nahrazuje přední, zadní nebo střední část náramenice a může být - předoklínový, zadoklínový, středoklínový. Dvojklínový rukáv, má dva klínové výběžky, jeden klínový výběžek nahrazuje část přední náramenice a druhý část zadní náramenice.
- Kimonový rukáv - má svou plochu vpředu střihově přinechanou k přednímu dílu a vzadu k zadnímu dílu. Je charakteristickým znakem pohodlných oděvů , nejčastěji plášťů. V podpaží může mít klín pro zvětšení volnosti a lepší padnutí oděvu. Potom se rukáv nazývá podklíněný. V případě, že má přinechaný k trupu jen jeden díl, jde o rukáv polokimonový, podle přinechané části se pak rozlišuje na předokimonový rukáv a zadokimonový rukáv. Sedlový kimonový rukáv má část hlavice přibližně v podpažní rovině přinechanou k náramenicové části předního, nebo zadního dílu a tvoří s ním jeden celek. Netopýří rukáv je široký kimonový rukáv bez podpažního klínu, s výrazně prohloubeným průramkem a velkou volností v horní části.
Podle délky rukávu:
- Krátký rukáv,
- Tříčtvrteční rukáv,
- Rukáv s hodinkovou délkou,
- Dlouhý rukáv.