Tkaniny lnářského typu

Pro lněné příze je charakteristická nestejnoměrnost jemnosti, její větší přirozený lesk a hladkost než u příze bavlněné. Tyto vlastnosti přízí jsou pak charakteristické i pro tkaniny vyrobené ze lnu. Oproti bavlně má len větší pevnost a trvanlivost a proto i lněné tkaniny jsou mnohem pevnější a trvanlivější. Na omak jsou lněné výrobky tužší a chladivé, mají dobrou savost. Len je naší domácí surovinou a výrobky ze lnu by si zasloužily větší pozornost.

Lněné tkaniny lze dělit podle různých hledisek:

Dělení podle použitého materiálu

  1. lněné tkaniny - v osnově i útku je použito 100 % lněných přízí
  2. pololněné - alespoň v jedné soustavě nití (osnova nebo útek) je zastoupena 100 % lněná surovina. Druhá soustava nití je z jiných surovin např. z bavlny
  3. kombinované - v obou soustavách je použito různého materiálu podle toho jakého efektu se má docílit
  4. tkaniny z chemických vláken - v obou soustavách je použito chemických vláken
  5. tkaniny z tzv. kotonizovaného lnu - lněná vlákna rozvolněná na bavlnářskou jemnost

Dělení podle použité technologie úpravy

  1. režné - použité příze nebyly zušlechtěny
  2. bělené - ke tkaní bylo použito alespoň v jedné soustavě nití bělených přízí
  3. dobělované - tkaniny vyrobený z režných nebo bělených přízí, které jsou dodatečně dobělované na žádanou bělost
  4. jinak upravené - tužené, nemačkavé, vysrážené, impregnované atp. podle účelu použití
  5. barevné - jednobarevné tkaniny barvené v kuse
  6. potištěné - vzor dosažen tiskem

Dělení podle stupně bělení či zabarvení

  1. 1/4, 1/2, 3/4, nebo celobělenné
  2. pestré - v jedné nebo obou soustavách je použito různě zušlechtěných nití "pestré hladké" jsou tkány na stavech bez vzorovacího zařízení, "pestré se vzorem" jsou tkány vzorovacím zařízením na listových stavech nebo na žakárech

Dělení podle účelu použití

  • tkaniny oděvní
  • tkaniny na ložní prádlo
  • tkaniny na ubrusy a prostírání
  • tkaniny na utěrky a ručníky
  • tkaniny bytové
  • technické tkaniny

Krejčovské plátno

tuhá a pevná tkanina, sloužící k vyztužení oděvu. Dnes se stále více nahrazuje netkanými textiliemi s nánosem speciálního tzv. zažehlovacího pojiva.

Kepr

pololněná nebo celolněná tkanina, tkaná čtyřvazným keprem. Je lehce kalandrovaná, často barvená. Používá se na pracovní oděvy.

Véba

je hustě dostavená celolněná tkanina v plátnové vazbě. Je vyráběna z jemných lněných přízí, bývá kalandrovaná s lesklým lícem. Použití: ložní prádlo, zvláště prostěradla.

Damašek

obdobně jako bavlnářský damašek je i lnářský damašek hustě dostavená, lesklá tkanina, vyrobená z jemných přízí. Tká se žakárovou technikou v atlasových vazbách. Velkoplošný vzor se nejčastěji vytváří střídáním osnovních a útkových vazeb. Používá se na ložní prádlo.

Grádl

lnářská tkanina střední hmotnosti s výraznou kresbou vazby lomeného kepru, který dává tkanině charakteristický vzhled podélných pruhů. V barevném provedení se používá na některé stejnokroje, v běleném provedení na ložní prádlo.

Cvilich

lněná či pololněná tkanina, s jemným plastickým povrchem a výraznou vazbou lomeného kepru, který vytváří charakteristické podélné pruhy. Tká se ze středně jemných přízí. Používá se na pracovní obleky.

Matracový grádl

tkanina celolněná nebo pololněná s hladkým a lesklým povrchem, tkaná v typické vazbě lomeného kepru. Použití je patrno z názvu: na potahy matrací.

Matracový damašek

lnářská tkanina tkaná ze středně jemných přízí v žakárových vzorech. Použití: na potahy matrací.

Ségl

lnářská jednoduchá nebo dvojitá tkanina tužšího omaku se zrnitým povrchem, na níž vynikají nepravidelnosti lněné příze. Je tkána v plátnové vazbě, používá se jako technická textilie, ale i k výrobě některých sportovních bund a plášťů.

Ostatní názvy lněných tkanin úzce souvisí s použitím, ke kterému jsou předurčeny a podle toho jsou technologií výroby těmto tkaninám dodávány určité vlastnosti.

Košilovina

měkká lněná tkanina utkaná v plátnové vazbě z nejjemnějších přízí. Má vysoký lesk, většinou je opatřena nemačkavou úpravou.

Řeznické pepito

pololněná, ale i bavlněná tkanina, v plátnové ojediněle v keprové vazbě. Vzor je docílen snováním a házením černých a bílých nití nejčastěji v poměru 4:4, ale i větším. Tkanina bývá z rubu počesaná. Používá se na pracovní oděvy pro řezníky a kuchaře.

Lovecké plátno

celolněná tkanina v plátnové vazbě tkaná z hrubších přízí s hustou dostavou. Používá se na lovecké potřeby, pláště.

Plášťovina

pololněná tkanina tkaná z přízí středních jemností v plátnové nebo keprové vazbě. Tkanina bývá opatřena hydrofobní úpravou.

Šatovka

je tkána z jemných lněných přízí ve vazbě plátnové, keprové nebo krepové. Tyto tkaniny jsou hladké, barvené nebo potištěné. Často jsou vysrážené a mají nemačkavou úpravu.

Zástěrovina

lněná nebo pololněná tkanina v plátnové vazbě s lesklým hladkým povrchem. Používá se na pracovní zástěry, používané ve ztížených pracovních podmínkách.

Utěrkovina

celolněná nebo pololněná tkanina ve vazbě plátnové, často z hrubších přízí, pestře tkaná nebo potištěná. Příze jsou jen volně točeny, aby utěrky dobře sály.

Ručníkovina

celolněná nebo pololněná tkanina, tkaná ve všech možných vazbách z volně točených přízí. Tkaniny jsou pestře tkané nebo s bordurou.

Ubrusovina

tkanina celolněná nebo pololněná, pestře tkaná z hrubších přízí v plátnové vazbě, má hustou dostavu v osnově i v útku. Je škrobená a mandlovaná. Pokud je tkána z jemnějších přízí v atlasových vazbách, pak je to ubrusovina damašková.

Slamníkovina

celolněná tkanina tkaná ve čtyřvazném osnovním kepru z režných silně kroucených přízí. Je hladká nebo pestře tkaná.

Lehátkovina

pololněná, polohedvábná nebo tkanina z chemických vláken, vysoce dostavená s velkou pevností. Bývá pestře snovaná nebo barvená, tkaná v plátnové nebo keprové vazbě z hrubších přízí.

Plachtovina

celolněná hustě dostavená tkanina s hydrofobní úpravou ve vazbě plátnové, z hrubších přízí v útku.

Roletovina

celolněná režná nebo polobílená tkanina ze středně jemných přízí v plátnové nebo keprové vazbě. Tká se jen v určitých šířkách podle potřeby.

Slunečníkovina

celolněná, pololněná, nebo tkanina z chemických vláken ve vazbě plátnové, pestře snovaná nebo potištěná.

Průběžný test -- kontrolní otázky

Jaký je rozdíl mezi popelínem a batistem?

Definujte rozdíly mezi flanelem, barchetem a dyftýnem?

Jaký je hlavní rozdíl mezi etamínem a organtýnem?

Čím je typický bavlnářský damašek

V jaké vazbě je tkán klot a k čemu se používá?

Co je charakteristické pro barchet?

Proč se kalandruje sypkovina?

Jak se dělí lněné tkaniny podle stupně bělení či barevnosti?

Čím je charakteristický cvikách?

V jaké vazbě se tká ségl a k jakým účelům se používá?

nahoru